Добро пожаловать, Гость. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.
Вам не пришло письмо с кодом активации?
Canadaforme
Страниц: [1]
  Печать  
Автор Тема: Экран, плоский, ограниченный линиями без извилин, я боюсь твоих угловатостей.  (Прочитано 2628 раз)
Hi all!
Пользователь

Адекватность: -7

Просмотр профиля
« : 27 Октябрь 2012, 01:08:33 »
Как перевести? Hа английский.
Скажите, а вот моё понимание, что на слова вырабатываются усл. рефлексы, научно?
Я достаток хочу, не ищите недостатки.

Я не Trump. I do not make War. Buffett I am not.
Зяблик
Пользователь

Адекватность: -567

Просмотр профиля
« Ответ #1 : 27 Октябрь 2012, 01:19:23 »
а в чем сложность? словарей же навалом, полон интернет - и биологические, и медицинские и какие хошь

http://www.answers.com/topic/conditioned-response

http://www.answers.com/topic/unconditioned-reflex-1
Hi all!
Пользователь

Просмотр профиля
« Ответ #2 : 27 Октябрь 2012, 20:05:31 »
Очевидно, у меня вырабатываются неправильные conditioned responses.
And the winner is not the report table. I am not responsible. Profit I get from table.
Will I have enough might to have a disciple in order to bring my tables in order?
My Master table, you are my Ruler! The only that brings might and order.

Hi all!
Пользователь

Просмотр профиля
« Ответ #3 : 30 Январь 2017, 07:31:27 »
На слова бывают условные рефлексы.

Conditioned Inhibition
(also internal inhibition), in physiology, the process whereby the conditioned reflex is inhibited through lack of repeated reinforcement by the unconditioned stimulus. The concept of conditioned inhibition was introduced by I. P. Pavlov, who made the distinction between conditioned and unconditioned, or external, inhibition.
Four types of conditioned inhibition may be distinguished, depending on the method used in the process: (1) extinction, which results when a positive signal is not reinforced by the unconditioned stimulus; (2) differential inhibition, which takes place in the absence of reinforcement of the response reaction to one of two related conditioned signals; (3) disinhibition, which is a variant of a complex type of differentiation and occurs when the conditioned positive signal is applied without reinforcement together with some other external agent; and (4) delayed inhibition, which occurs when the conditioned stimulus is not reinforced by the unconditioned stimulus within the first few minutes—with the result that the stimulus during this interval becomes inhibitory; as the conditioned reflex is inhibited, its delayed action is brought closer in time to the moment of effective action by the unconditioned stimulus.
Conditioned inhibition is the result of the conflict of two systems of excitation.

фрау Гартвиг
Пользователь

Адекватность: -157

Hexe und falsche Schlange

Просмотр профиля
« Ответ #4 : 30 Январь 2017, 11:00:19 »
Цитата: Hi all!
Покушать

ТРЕХМЕТРОВЫЙ ХОЛОДЕЦ ПРИГОТОВИЛИ В ПАВЛОВСКОМ ПОСАДЕ

http://360tv.ru/news/nichego-nevozmozhnogo-trehmetrovyj-holodec-prigotovili-v-pavlovskom-posade-90235/

— С чего вы взяли, что я сумасшедшая? — спросила Алиса.
— Это должно быть так, — сказал Кот, — иначе ты бы сюда не попала.

"Я по утрам боярышник не пью" (Зяблик)
Hi all!
Пользователь

Просмотр профиля
« Ответ #5 : 21 Октябрь 2017, 19:42:16 »
На этом форуме красных и белых выработаны разрушительные условные рефлексы внутреннего неудовлетворения на определённые слова. They reflect what I don't need and are not flexible.

Опять очевидно, что у меня вырабатываются неверные conditioned responses. What is best possible dynamic stereotype?

Cause is not defined, warning symptom is:
Still the winner is not the precize and precious report table. I am not responsible. Profit I get from table.
Will I have enough might to have a disciple in order to bring my tables in order or will I loose rest of my time with smaller or no profit?
Hi, body, you are the disciple. My Master table is the only Ruler.

What have I use as conditioned inhibition now? Should it be conditioned excitation to something?

Conditioned, also internal inhibition, in physiology, the process whereby the conditioned reflex is inhibited through lack of repeated reinforcement by the unconditioned stimulus. The concept of conditioned inhibition was introduced by I. P. Pavlov, who made the distinction between conditioned and unconditioned, or external, inhibition.
Four types of conditioned inhibition may be distinguished, depending on the method used in the process: (1) extinction, which results when a positive signal is not reinforced by the unconditioned stimulus; (2) differential inhibition, which takes place in the absence of reinforcement of the response reaction to one of two related conditioned signals; (3) disinhibition, which is a variant of a complex type of differentiation and occurs when the conditioned positive signal is applied without reinforcement together with some other external agent; and (4) delayed inhibition, which occurs when the conditioned stimulus is not reinforced by the unconditioned stimulus within the first few minutes—with the result that the stimulus during this interval becomes inhibitory; as the conditioned reflex is inhibited, its delayed action is brought closer in time to the moment of effective action by the unconditioned stimulus.
Conditioned inhibition is the result of the conflict of two systems of excitation.

Hi all!
Пользователь

Просмотр профиля
« Ответ #6 : 24 Март 2018, 06:57:51 »
Выступает краснодарка Светлана Сковородко.
Она рассказывает об использовании сковородки и неприкрыто предлагает свою грудь.
Males, при просмотре https://www.youtube.com/watch?v=WOKrn7c0IHM звук выключить.

Страниц: [1]
  Печать  

Перейти в: